pirmdiena, 2016. gada 17. oktobris

Lietu otrā dzīve. Zvirbuļlāde

Nesen stāstīju par virtuves skapīti, kuru attīrīju no krāsu kārtām. Tīrīšanu - vairāk gan mazgāšanas veidā - pārdzīvoja arī smaga koka lāde, kurai sev zināmu iemeslu dēļ devām vārdu Zvirbuļlāde.

Sākotnēji, kad to ieguvu, lāde izskatījās šādi.


Kādā brīdī tiešām varētu šķist, ka nekur citur kā ugunij tā vairs nav derīga.
Šī ir vienīgā bilde, kurā tā redzama tāda, kādu to ieguvu - vēl aplipusi ar makten daudz zirnekļu tīkliem un bezgala noputējusi, atlauzītām metāla kalumu detaļām.

Garāžā to atvērtu žāvējām un vēdinājām vairāk kā pusgadu. Atnākot siltajam laikam, lāde tika iznesta ārā, lai ilgā attīrīšanas kūrē varētu saprast tās īsto krāsu un stāvokli. 


Lāde tika mitrināta, lai atmiekšķētu netīrumus - virsma bija tāda kā taukaina. Nomazgātās vietas stipri atšķiras. 




Lādē, kā tas bieži bijis ar šiem priešmetiem -, iespējams, glabāti milti. Iekšpuse bija jāberž visilgāk, jo iepriekš šeit  noteikti izlijis kāds šķidrums, kas pabojājis lādes dibenu un nenoliedzami, devis arī īpašu smaržu. Mērcējam un mazgājam, tad skalojam un - mērcējam, mazgājam, skalojam. Stundām. Seko vēdināšana un žāvēšana.


Vēlāk sekoja metāla detaļu attīrīšanas darbi. Rūsas kārta bija pamatīga. 



Lādes galos, kurus rotā bultveida metāla dekorējums, kādreiz noteikti bijuši citi dekoratīvie elementi, visdrīzāk kalti, tāpat kā pārējās detaļas - tas bija redzams pēc tikko manāmiem nospiedumiem, kas atklājās lādes mazgāšanas laikā vāka virspusē. Cinkotie gali uzlikti vēlāk, visai vienkāršā veidā. 

Tā kā dzīves ceļos lādei ir zudusi atslēga, atstājot tikai tās vietu,


nolēmām to neatstāt tukšu, bet aizpildīt ar tērauda elementu.
Protams, par attiecīgu samaksu atslēgu varētu pasūtīt kalējam, lai lāde atgūtu daļu sava spožuma un vērtības. Par attiecīgu samaksu priekšmetu var restaurēt pie diplomēta speciālista; cītīgi meklējot, var atjaunošanai atrast un iegādāties tā paša vecuma un veida materiālus, galu galā - par attiecīgu samaksu iespējams pasūtīt jaunu lādi.
Ja nu reiz tā nonākusi manā ceļā, savu iespēju robežās atjaunošanas darbus veicu pati - un šeit parādās lieta, kuru par attiecīgu samaksu nenopirkt - mans lietas stāsts!


Zvirbuļlāde nu ir gatava lietošanai - tajā patreiz glabājas Pāces vilnas farbrikas krāsainā dzija. :)

1 komentārs: