ceturtdiena, 2016. gada 13. oktobris

Lietu otrā dzīve. Virtuves skapītis

Pirms gada - no Kurzemes puses - kādām vecām mājām, kuras tikušas pie jauniem saimniekiem, pie manis nonāca šāds skapītis. Tas ir vienkāršs koka skapis ar finiera durtiņām;  acīmredzot, kādreiz izmantots virtuvē. 
Pilnīgi iespējams, ka kļūdos, bet skapītis varētu būt pēckara mēbele - iespējams - 50. tie gadi.
Krāsots baltā un patinas tonī. 


Atvilkne ar metāla rokturīti.


Un puļķītis durtiņu noturēšanai aizvērtā stāvoklī - to man patika tīrīt visvairāk - mazs un svarīgs elements, interesantas formas.Slēdzene ar mēlīti atvēršanai - slēdzene gan tikai dekoratīva - atslēgas caurums nav ticis izveidots.

 

Glabāju skapīti, līdz pienāca tā kārta atjaunot - dot iespēju kalpot, būt noderīgam un iederīgam vēl kādu laiku.

Kad sāku to tīrīt, atklājās, ka sākotnēji viss skapītis bijis zilā tonī. Kopā bija piecas krāsu kārtas - divi baltas krāsas toņi un trīs zili, kaut vietām likās manām arī ceturto - košāku un daudz plānāku par pārējām.


Dienu pēc dienas, brīvajā laikā krāsa mehāniski tiek ņemta nost. Pamatam izmantota vismaz divu veidu koksne, iespējams, ka atvilkne ir vēl no kāda cita koka; durtiņām - biezs finieris. Tāds ir skapīša tīrīšanas atlikums.


Lielums ir notīrīts, tālāk seko smalkās pulēšanas darbi ar roku.

Atvilknes tīrīšana bija visai sarežģīta - tai ir dekoratīva, vairāku rievu maliņa, krāsu kārtas ieēdušas rieviņās un pašā kokā, turklāt, pati koksne visai mīksta, iespējams - lietošanas laikā kļūstot arī eļļaina. Zilās krāsas krikumi palikuši - vienlaikus liecinot par skapīša vēsturi; un to nu nav iespējams atņemt nekādā veidā un tas arī nav nepieciešams.
Esi sveicināts jaunajās mājās!

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru