pirmdiena, 2016. gada 10. oktobris

Atklājēja gars

Kas gan tas būtu par mītisko objektu, ja tas atklātos un parādītos kā uz delnas? 

Savu tiesu noslēpuma uzbūra arī Melnezera raganu akmens, kuru daži folkloras kopas Rāmupe dalībnieki kopā ar Latvijas Universitātes Literatūras un mākslas pētnieku Sandi Laimi devās meklēt mitrā oktobra sestdienā.

Atzīšos, ka interesants jau bija pats sākums, kad pirms ekspedīcijas bariņā devāmies satikt pētnieku.
Vismaz divas no mums šo vīrieti iepriekš nebija redzējušas un pretī nākam gaidīja vīru brillēs, ap gadiem sešdesmit, "buktētās" biksēs, nelielu vēderiņu; droši vien - biezu mapi padusē un milzīgu enerģiju sev zināmo folkloras materiālu dot tālāk.

Nekā nebija! Augstākminētie pētnieki, acīmredzot, izaug no tādiem jauniem, smaidīgiem puišiem, kāds vienā brīdī nāca pretī un pārtrauca mūsu čalošanu ar priecīgu - Čau! Vēlāk sapratām, ka Sandim piemīt teju bezgalīga vēlme izzināt, pētīt, meklēt sakarības un cēloņus, apkopot tās, rakstot grāmatas un viņš to dara visai aizrautīgi un mērķtiecīgi.
Tā, pētnieka vadīti, dodamies skatīt akmeni. Laiks iet ātri - kur pirms gadsmitiem ticēja mītiskiem tēliem un redzēja raganas sukājamies, tur šobrīd mājas aug kā sēnes un, lai arī no attāluma akmeni ezera krastā it kā redzam -, klāt tam netiekam.


Pēc apspriešanās dodamies atpakaļ un ejam meklēt citu ceļu.


Līst lietus, zāle un niedres ir slapjas, tomēr visiem ir priecīgs prāts un atklājēja gars.


Brienam, ejam un ejam, bet akmeņa nav un nav. Ne no vienas puses tas vairs nav redzams un tas patiešām radīja sajūtu, ka ir kas īpašs. Pēc brīža beidzot to atrodam un var sākties interesanti stāsti par un ap raganām.

Teika īsumā vēsta - Melnezerā ir milzu akmens, uz kura redzēta sēžam skaista meitene - ragana - ķemmējam matus. Reiz tā ierāvusi un zem šī akmens pabāzusi puika, kas ezerā peldējis un kopš tā laika pati nav manīta. Iespaidīgs stāsts!

Šī ir viena no daudzajām teikām, kurās minēts konkrēts dabas objekts, ar kuru saistīta darbība un Sandis tad dodas to meklēt. Šis akmens, līdzīgi kā citi objekti, nav devies rokā uzreiz arī pašam pētniekam, jo Melnezeru vien Latvijā ir vairāki desmiti. Šādā gadījumā, kā stāstīja Sandis, lai atšifrētu iespējamo atrašanās vietu, sāk meklēt blakus informāciju - vietu, laiku, citus objektus, cilvēkus. Un te nu tas ir atrasts un arī mēs, lietum pilot, klausāmies raganu teiku nozīmīgākās detaļas, iezīmes un tām raksturīgo katrā Latvijas pusē.


Lai Sandim aizraujoši turpmākie pētījumi!

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru