otrdiena, 2016. gada 5. jūlijs

Vasaras krāsas Jaunpilī

Skaistas vasaras krāsu burvības tika meklētas Jaunpilī - trīs dienu (1.- 3. jūlijs)  praktiskajā seminārā Vasaras pļavas un dabas krāsas.

Pirmā diena. Kopā ar apburošo Jantu Mežu braucam "Bramaņu" pļavās un mežmalās, lai atrastu noderīgus augus dziju krāsošanai. Janta pastāstīja arī daudz citu lietu par pļavā redzamajiem augiem - to nosaukumu, pazīmes, īpašības.
Vēlāk Jaunpils muzejā tika atklāta izstāde Daba krāso.


Janta Meža dažus no krāsojamiem augiem iezīmēja īpaši.Otrā diena. Šī diena sākas agri - jau plkst. 7 - ar pastaigu uz Kartavkalnu. 

Apskatījām nesen uzstādīto Jaunpils Mariju - šis projekts ir sākuma stadijā.


Rīta pastaigas laikā atklājās skaisti skati arī tiem, kas jau ir pazīstami ar Kartavkalnu.
Ievas Pīgoznes lekcijas par dziju krāsošanas vēsturi, materiāliem, īpašās receptes, kas man pašai bija vērtīgākais šajās dienās - pat neņemot vērā, ka ar lekcijas materiāliem biju pazīstama. Uz Jaunpils pils saliņas tiek likti lietā savākto un sagatavoto augu materiāli, lai iegūtu krāsainus pavedienus.


Process pēc programmas paredzēts vien pāris stundu garš, bet ar krāsošanu praktiski ir citādi - no rīta puses līdz pat tumsai. Krāsu burve šajā dienā bija Daina Ieviņa.

Tika izmantoti augu novārījumi - gatavoti gan iepriekš, gan turpat uz vietas.

 Madaru saknes.Melnalkšņa mizas.
 Apses lapas.

Mēlene.

Bērza lapas ar alaunu deva pārsteidzošu dzeltenu toni.Ilzītes.

Brazilkoks.


Vērmeles.


Indigo, nevienu neatstāja vienaldzīgu nevienu, kurš redzēja krāsu pārvērtības saskarē ar gaisu - sekunžu laikā.Kad sagatavots krāsojamais šķidrums, gatavo mazos paraudziņus ar dažādiem ķīmiskajiem kodinātājiem, lai izvēlētos toni lielākam krāsojamās dzijas daudzumam.


 Pret vakaru iegūti dažādi krāsu toņi - smilšu, dzeltenie, sarkanīgie, zilie, zaļie, brūnie.


Trešā diena. Gatavojām paraugus no koši sakrāsotā materiāla, lai katram dalībniekam līdzi tiek daļa no paveiktā darba.


Tika apspriesti krāsošanas pārsteigumi, kas šādās nodarbēs nekad neizpaliek un - iegūstam arī apliecības.
Dzijas esmu krāsojusi vairākkārt, izmantojot dažādus augus, kodinātājus un metodes - tomēr viena lieta, kas, iespējams ir pati galvenā un to redzējām arī šadā lielā, organizētā, profesionāļu vadītā pasākumā - tas ir eksperiments un atliek vien darboties, meklēt un atklāt!

Paldies Velgai no Jaunpils amatu mājas par organizēšanu un darbošanos!

1 komentārs: