svētdiena, 2016. gada 17. jūlijs

Dundagas Vilnas Burziņš

Šajā nedēļas nogalē Dungdagā notika Vilnas burziņš 2016. Lustināt svētku viesus bija aicināta folkloras kopa Rāmupe  - ar prieku devāmies piedzīvojumā uz Dundagu! 
Kā nojaušams, šajos svētkos goda vietā tikusi tieši vilna - šeit bija skatāmi un baudāmi dažādi ar to saistīti procesi no aitas līdz pat gataviem izstrādājumiem - cirpa aitas, pie pils krāsoja dziju,Tapoja, celoja, auda un piedāvāja gatavos vilnas izstrādājumus.


Dundagas pils pagalmā greznojās Pāces vilnas fabrikas ražojumi. Kā vienmēr - krietni piedomāts pie noformējuma - dzija bija rota it visās pilsētas vietās!

Protams, varēja doties izbraucienā uz pašu Pāces vilnasfabriku. 


Šeit visas dienas garumā - kā vienmēr laipni - sagaidīja ikvienu un turp devās arī Rāmupe.

Vilnas mazgājamā mašīna, kurā vienlaikus mazgā 1500 kg vilnas.


Mazgāšanas process ilgst divas dienas. Tālāk seko milzu centrifūga aptuveni 700 kg vilnas, pēc kuras tā nonāk žāvētavā.Tālāk vilnas ceļš iet caur vairāku izmēru krāsojamām mašīnām vilnai un dzijai.

Seko pārvērtības kārstuvē. Šeit redzami ķemmītēs atsijātie sīkumi, netīrumi, dadzīši un citi vilnas dabiskie piemaisījumi.


Kārstuves otrā galā veidojas maigs vilnas vatējums - vēlāk tas tiek izmantots pildījumam vai citā mašīnā tiek dalīts un vērpts pavedienos.


No kārstuves izkritušie krāsainās vilnas krikumi maisos.


Šajā telpā ikdienā lielā troksnī dzija tiek tīta uz spolēm.


Uz tītavām liek savērpto dziju un satin šķeterēs.


Vienas šādas - vairāk kā pustonnu lielas - porcijas sagatavošana ilgst aptuveni nedēļu. 

Ir izveidota jauka, gaiša gatavās produkcijas izstāžu telpa. Šeit apskatāmas segas, dažāda pielietojuma spilveni, pakaviņi, arī rotaļlietas - visas lietas pildītas ar vilnu, vairumam apdarē linu audums. 
Dziju noliktavā apskatāmas un iegādājamas desmitiem krāsu toņu dzijas šķeteres - vienkārtīgas, divkārtīgas un trīskārtīgas. Arī tik ļoti pieprasītās krāsainās Dundagas dzijas. 


Protams, dziju krājumus nedaudz papildināju arī es - lai taptu krāsainas un skaistas lietas.
  

Pācē prot strādāt un veidot - kopš pirmās reizes, kad šeit biju, ikkatrā viesošanās reizē redzamas kādas pārmaiņas - acīmredzamas un tās ir ļoti patīkamas. Visvairāk priecē šeit satiktie cilvēki - vienkāršība, laipnība, atvērtība, dabiskums. Lai veicas it visā!


Svētki bildēs Dundagas mājaslapā - http://www.dundaga.lv/lv/dundaga/fotogalerijas/vilnas-burzina/

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru