trešdiena, 2016. gada 3. februāris

Lielā Stāstu Nakts tuvojas!

Rudenī blogā ievietoju rakstu par  Vidzemes stāstnieku festivālu. Bija aizraujoši un neparasti piedalīties šādā līdz šim nezināmā pasākumā, kurā sanāca kopā tik daudz dažādu cilvēku ar kopīgu iezīmi - stāstīt stāstus.
Pagāja daži mēneši un pati nokļuvu stāstā, par kādu nekad nespētu iedomāties! 
Tapa jauns stāstu projekts un tajā tiku uzaicināta par pasākuma vizuālā tēla veidotāju. Šāda veida pieredze man līdz šim bija gājusi secen; nedaudz šaubījos, tomēr man patika doma. Apsvērusi piedāvājumu un zinot vien to, ka pasākums notiks naktī, ķēros pie zīmuļa un nākošajā dienā bija gatava stāstoša būtne.
Ņemot vērā ideju par nakts pasākumu, mana galvenā un sākotnējā doma bija par krāsām - melns un balts. Un nekā lieka. Klasisks piegājiens, bet vienlaikus arī izaicinošs. Pēc dažām uzskicētām idejām, kuras neuzrunāja, pēkšņi nāca Stāstnieks. Mistisks un valdzinošs. Kādam šķiet pat biedējošs, bet tāds, kas liek aizdomāties. Un es nevēlējos vairs atkāpties un radīt ko citu.
Pāris dienas pēc atrādīšanas, no projekta vadītājas saņēmu ziņu ar bildi pielikumā - World Storytelling day logo. Patiesībā pat nezināju par šādas dienas un organizācijas esamību! Un te - melni balts logo ar tēliem, kuriem atvērtas mutes. Sakarība. 
Acīmredzot, radītais tēls ir atnācis vietā un laikā nest savu vēsti. Šajā brīdī man pat nelikās svarīgi vai tas tiks apstiprināts, jo es biju pārņemta ar šo attēlu un redzēju to dažādos izpildījumos uz dažādām virsmām.


Brīdī, kad kāds iebilda par tēla izskatu, sāku šaubīties - vai citi melnajā būtnē ar lielo aci uz pilnmēness fona redz to pašu ko es? Turpretī citi mani iedrošināja, sakot  - IR! Īpašs, milzīgs paldies, Tev, Ilze, par iedvesmu un uzmundrinājumu!

Projekts sāk savu ceļu pie stāstniekiem un klausītājiem un šodien tiek laists tautās.

Nakts ir noslēpumains laiks, burvestību laiks, visa neparastā laiks. Naktī tiek krāti spēki jaunai dienai, jaunam sākumam. Interesanti, ka stāstniecības diena tiek atzīmēta pavasara saulgriežu laikā, tāpēc  arī Lielā Stāstu Nakts noslēpumaini, stundu pēc stundas - tematisku stāstu pavadīta, pāries Lielās dienas sagaidīšanā un svinēšanā.

Šeit un arī zemāk pieejama sīkāka informācija par gaidāmo stāstu nakti.

Laikā no 2016.gada 19.marta sešiem vakarā līdz 20.marta sešiem rītā norisināsies nebijis notikums – I Lielā Stāstu nakts-2016 Katlakalna Tautas namā. Tā noslēgsies ar Lielās dienas rīta saules gaidīšanu Sausās Daugavas krastā Katlakalnā pie Nēģīšiem un Lielās dienas svinēšanu - šūpošanos, olu krāsošanu un olu kaujām pie Katlakalna Tautas nama.
Tādā veidā Lielā Stāstu nakts savīsies kopā ar Lielās dienas rītu. Latviešu tradīciju pierakstā itin bieži var lasīt vēstījumus par negulētām naktīm kādu īpašo rītu gaidot - un arī nakts, sagaidot Lielās dienas rītu, ir viena no tādām nomoda naktīm. Tā svinēts brīdis, kad tumšais laiks, gada lielā nakts, ziema, ir pagājusi. Mēs no Gada ziemas un nakts atvadīsimies ar sirsnīgu kopā būšanu un ar stāstiem.   
Lielā Stāstu nakts sasaucas arī ar Pasaules stāstniecības dienu (World Storytelling Day), ko zviedru stāstnieku kopienu iedvesmoti, aptveni kopš 1991.gada stāstnieki visā pasaulē atzīmē ap 20. - 21.martu – gadalaiku mijas laikā, kad Zemes Ziemeļu puslodē sākas astronomiskais pavasaris un Dienvidu puslodē Saule iegriežas rudenī. Latvijā Pasaules Stāstniecības diena līdz šim atzīmēta ļoti šaurā lokā, tikai atsevišķās stāstnieku kopienās. Katru gadu šai dienai tiek izvēlēta kāda īpašā tēma, kurai stāsti tiek veltīti visvairāk. 2016.gadā Pasaules Stāstniecības diena ir 20.martā un tās tēma - Stiprā sieviete.
Savukārt svētdien, 6.martā plkst. 16.00 Katlakalna Tautas namā notiks Lielās Stāstu nakts Ievadpasākums. Tajā klausīsimies stāstniecības eksperta Gunta Pakalna lekciju par stāstniecības tradīciju un tās turpinājumu mūsdienās, kā arī notiks stāstīšanas darbnīca - praktiskās nodarbībās rosināsim stāstīt stāstus ikvienam, kas to vēlēsies.
Pati Lielā Stāstu nakts 19.-20.martā būs sadalīta tematiskās stundās. Pulcēsimies no plkst. 18.00 pie tējas un kafijas, iejutīsimies, svinēsim Sirmo stundu.  Paredzēta īpaša pievēršanās gados jaunākajiem stāstniekiem un stāstu klausītājiem, - Stāsta bērni un stāsti bērniem. Tad, - lai no visiem Latvijas kultūrvēsturiskajiem dižnovadiem sabraukušos stāstniekus iepazīstinātu ar vietu, kur viņi nonākuši, vārds tiks dots Ķekavas novada ļaudīm - Katlakalna, Daugmales un Baložu stāstniekiem ar Vietas stāstiem. Ceram, ka šo laiku ar saviem Vietu stāstiem kuplos arī kaimiņu novadu stāstnieki – salaspilieši, dolessalnieki, baldonieši, iecavnieki un citi, kā arī no vēl tālākām vietām atbraukušie. Un tad jau būs pienācis laiks arī naksniņām, - cienāsimies ar mājinieku vārīto tēju, kafiju un sabraukušo stāstnieku līdz ņemtajiem kārumiem. Bet Stāstu nakts pusnaktī turpināsies ar Spoku stāstiem un Mīlas stāstu stundu, kurā dalīsimies romantiskajos un dažs - varbūt arī kādos nerātnajos stāstos. Nakts otrajā daļā, Teiku stundā, varēsim izstāstīt arī dažu labu senāku vai ne tik senu teiku, leģendu vai nostāstu. Tad jau būs pienācis laiks arī šī gada Pasaules stāstu dienas tēmai – Stiprā sieviete. Tāpat esam iecerējuši atrast laiku ēdamajiem, dzeramajiem un krogus stāstiem, garajām dziesmām-stāstiem. Iespējamo miegošanos kliedēs rotaļas “stāstu spēles”, improvizācijas mirkļi un varbūt pat kāds azartisks anekdošu vai “melno“ stāstu turnīrs. Tāda solās būt šī nakts.

Pirms rītausmas, ap sešiem rītā dosimies sagaidīt Lielās dienas saules lēktu Katlakalna Nēģīšos, jaukā atpūtas vietā Sausās Daugavas krastā ar ainavisku skatu pāri Daugavai uz Doles salu un saules lēktu. Būs saullēkta rituālais ugunskurs, gavilēšana, dziesmas un rotaļas. Mutes mazgāšana Daugavā, sarkanās odziņas un citas veselību, auglību un pārticību nodrošinošas izdarības. Arī Lielās dienas šūpoles, apdziedāšanās un olu krāsošana, rīta mundrumam tēja un olu kaujas pie Katlakalna Tautas nama.

Lielajā Stāstu naktī aicinām piedalīties lielus un mazus, tuvus un tālus, pieredzējušus un mazāk pieredzējušus stāstniekus no visām Latvijas malām. Aicinām atsaukties arī citzemēs mītošos tautiešus, kas šai laikā grasās apciemot dzimteni.

Kas tiek sagaidīts no potenciālajiem dalībniekiem -

1) pieteikšanās – norādot tēmu, kurā vēlaties un variet izpausties ar saviem stāstiem – līdz 11.martam (pieteikšanās anketu ar precīzām tēmu norādēm sagatavosim tuvākā laikā);

Braucot uz Lielo Stāstu nakti, līdzi jāņem arī -

1) kāds Jūsu novadam raksturīgs kārums kopīgajam galdam (būtu labi, ja tam klāt būtu arī stāsts), tēja un kafija būs;
2) guļammaiss vai sedziņa, ja gribēsiet pasnaust (matrači būs);
3) olas krāsošanai un krāsojamās vielas (sīpolu mizas, putraimi, krāsainas dzijas utt.) kopīgai vārīšanai un krāsošanai Lielās dienas rīta mielastam;
4) dzērvenītes, zīda drāna, pūpolu un plaucētu bērzu zari... un citi, pēc paša gaumes un pieredzes, Lielās dienas rīta rituālam atbilstoši un noderīgi priekšmeti un lietas

Viens no izplatītākajiem folkloras izpausmes veidiem, šķiet, ir mutiskā stāstniecība. Kurš gan bez tās ir izticis? Katrai tautai pasaulē ir savi īpaši stāsti un īpašie stāstīšanas veidi. Arī Latvijā stāstniecību pazīst. Caur bērnu dienu pasakām, teiksmām un nostāstiem, caur blēņu un spoku stāstiem, caur dzīves piedzīvojumu, ikdienas notikumu, ceļojumu vai citiem stāstiem. Latviešu tradīcijā un folklorā stāsti un stāstīšanas ieražas visbiežāk ir saistīti ar pārējām tradīcijas izpausmēm – dziesmām, dančiem, rotaļām, amatniecību. Tai pat laikā stāstniecība ir arī atsevišķs svarīgs tradicionālās kultūras žanrs. Caur stāstiem ļaudis savulaik izzināja pasauli, bērni guva izglītību un sapratni par pasaules kārtību un dzīves gudrību. Joprojām, arī 21.gadsimtā stāstniecība nav zaudējusi savu nozīmību. Tās izpausmes sastopamas ik uz soļa un tai pat laikā – tikai retais stāstīšanu izkopj kā apzinātu prasmi. Novērtēdami stāstniecības tradīcijas jēgpilno būtību un kopdami mutiskās stāstīšanas tradīciju mūsdienīgos veidos, mēs kopjam un nesam tālāk mūsu senču mantojumu.

Lielo Stāstu nakti Katlakalnā rīko: Tradicionālās kultūras, izglītības un amatniecības biedrība JUMALA sadarbībā ar Ķekavas pagasta Kultūras centra Katlakalna Tautas namu, UNESCO LNK Stāstu bibliotēku tīklu un Latvijas Folkloras biedrību.

Sīkāka informācija -
Lielās Stāstu nakts projekta vadītāja Gunta Saule
tālr.: 28846708


Nāc, piedalies - stāsti un klausies!

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru