otrdiena, 2016. gada 5. janvāris

Īrisi no lielveikala

Esam jau janvārī, bet baltā, aukstā ziema sākusies tikai pavisam nesen. Kalendārs gan nemelo - patiešām tuvojamies pavasarim. Savukārt - pavasaris - nozīmē ziedēšanu, augšanu, zaļošanu. Tie, kuriem tuvs dārzs, sāk aktīvāk domāt par to, ko šogad vēlas vai vairs nevēlas savā dārzā, par to, ko darīt citādāk vai izmēģināt no jauna. Un daži gan jau ir ielikuši zemē pirmās sēkliņas.

Viens no maniem eksperimentiem pagājušajā gadā bija lielveikalā nopērkamās sēklas un sīpoli, jo par tiem arvien klīst dažādi nostāsti - gan pozitīvi, gan ne pārāk. Tad nu reiz Rimi pamanīju Holandes īrisus, kas stādāmi pavasarī. 


Pēc apskates - tā veicama vienmēr, jo dažreiz iekšā ir vien sapelējušas, nosalušas vai salauztas saknītes! - likās dzīvotāji, jo pa kādai mazai saknītei jau bija manāms, tās nebija apkaltušas vai bojātas. Iegādājos, par, manuprāt, nepilniem diviem eiro, vienu paku, kurā ir 12 sīpoliņi. 


Uz diennakti iemērcu ūdenī, lai uzbriest.  


Pēc tam viegli mitrināju apmēram nedēļu, kuras laikā sīpoliņiem izauga varenas saknes.


Uzbēru zemīti un turpināju laistīt, un vēl pēc apmēram nedēļas parādījās sulīgi zaļi asni. 


Uz to laiku lielveikalā ar atlaidi iegādāju vēl vienu paciņu - jo sīpoliņi, kuri jau bija manās mājās, izskatījās dzīvelīgi. Sīpoliņi turpināja augt, līdz bija gatavi doties ārā norūdīties.


Pārstādīti dobē un paaugušies, īrisi mani pārsteidza un skaisti ziedēja pa vairākiem ziediem uz viena kātiņa. Ziediņi plauka nesteidzoties - nozied viens, tad nobriest un atveras nākamais. 


Uz paciņas redzamas vairākas zieda krāsas, manā dārzā uzziedēja zils, dzeltenbrūns un balts.


Vēlu rudenī, manuprāt, tas bija jau novembra beigās, sīpoliņus izraku. Tiem saaudzis daudz bērniņu

Pavasarī īrisu ražu likšu zemē un cerēšu, ka košie ziedi iepriecinās atkal no jauna! 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru