otrdiena, 2015. gada 17. novembris

"Visādu papīru" koferis

Pirms laika rakstīju par iegūtu žurnālu kasti – par izdevumu Sieviete, kura mani iedvesmoja bērnībā – kad pēc šajā izdevumā esošajām rokdarbu piegrieztnēm veidoju sev noderīgas lietas, gan no izgriezumiem līmēju albumu.

Brīnišķīgajā vietā, kurā tiku pie žurnālu kastes, bija daudz, patiešām daudz krāmu, kuri saimniekiem nebija vajadzīgi un kārtējo reizi gūzma vēstures liecību nonāktu sārtās liesmās. Tomēr, liels paldies Kristīnei, ka atcerējās par mani un es tiku pie lieliskiem atradumiem. 

Viens no tiem bija arī paliels koferis, kurā bija „visādi papīri”. Īsts naudā bezvērtīgs, tomēr man nenovērtējams dārgums un tas noteikti nenotika tāpat vien, ka šāda manta nonāca manās rokās. Kofera saturs kā radīts cilvēkam, kurš aizraujas ar rokdarbiem, vienlaikus novērtējot arī to vēsturisko nozīmi.


Pilnīgi droši, ka kofera satura īpašniece bija rokdarbniece ar lielo burtu. Manās rokās nonāca dažādi tautisku motīvu un ziedu izšuvumu zīmējumi, seno dvieļu galu izšuvumu shēmas, vēl vairāki žurnāli - gan jau vairākkārt manis pieminētā žurnāla Sieviete eksemplāri, gan pāris citi, tostarp arī kāds 1968. gada poļu rokdarbu žurnāls. 

Interesanti, ka uz vairākiem izdevumiem ar zīmuli atzīmētas svarīgas tēmas. Kā, piemēram, šeit - rabarberi, pirkstaiņi un pankūkas.


Atklājums ir pelēka rūtiņu burtnīca - pie tajā atrodamajām shēmām ir norādes par veicamo darbu – kādam darbam paredzēts zīmējums, kādas krāsas diegi izmantojami,  motīvu izvietojuma plāns, utml. Cik noprotu, burtnīcā esošie zīmējumi ir gan ar roku zīmēti, gan pārzīmēti no kādiem drukātiem izdevumiem. No šī materiāla, bez tiešas laika norādes iespējams secināt par aktuālajiem rokdarbiem, vajadzībām un modes tendencēm konkrētajā laika posmā un ir visai interesanti to salīdzināt ar šā brīža nepieciešamību pēc šīm lietām - cimdiem, galdautiem, dvieļiem, palagiem. Manuprāt - gandrīz kā uzdevums - būtu vismaz kādu no shēmās esošajiem zīmējumiem, projektiem īstenot dzīvē.

Priecājos par iespēju ieskatīties senajos krājumos un gūt iedvesmu!

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru