pirmdiena, 2015. gada 28. septembris

Trīs Miķeļi bungas sita

Šorīt tik smagi lietus mākoņi... sirdī gan gaišs.

Trīs Miķeļi bunga sita
Vārtu staba galiņā;
Nākat, meitas, skatīties, 
Kur sitās maizes tēvi.

Rīt Miķeļdiena, kad, saskaņā ar senajām tradīcijām - laukiem vajadzētu būt novāktiem, dārza darbiem apdarītiem, turklāt - meitas beidz gaidīt preciniekus. Līdz ar šo dienu sākas Veļu laiks; tuvojas ziema. Miķeļos saimnieks noteikti rīko svētku maltīti un cienā arī veļus un garus. Svētkos notiek lustēšanās un arī buršanās, jo šis ir enerģētiski spēcīgs laiks. 

Rudens ražas svētkus 25.-27. septembrī svinēju arī es - Katlakalna 3. Starptautiskā folkloras festivāla RUDENĀJI 2015 ietvaros. Un kas to būtu domājis? - iepriekšējos Rudenājos pirms diviem gadiem piedalījos kā skatītājs, šoreiz - biju iekšā it visā!
Katlakalnā tika sagaidīti gan mūsu pašu folkloras kopas, gan viesi no kaimiņvalstīm - Igaunijas, Lietuvas, Baltkrievijas. 


Trīs dienu garumā raitā tempā izgājām cauri gan rudens un precību dziesmām, gan mielojāmies ar latviskiem ēdieniem, gan izprecinājām kādu smuku meitu staltam puisim, gan lustīgi gājām rotaļās. Starp citu - igauņu, it kā - lēnie puiši - nav nemaz tik lēni! Ja jūs būtu redzējuši un jutuši to atmosfēru, kāda valdīja sacenšoties veiklībā starp folkloras kopu puišiem!!! Igauņu puiši no kopas LÜÜ-TÜRR pierādīja, ka ir gana naski un atraktīvi - vismaz šie 12 vīri sagrāva visas anekdotes par viņu ziemeļniecisko mieru. Kā skanēja dziesmas!


Folkloras kopa Delve 


pasākumā rādīja savu viedumu senču tradīcijās un uzbūra īpašu atmosfēru gan pasākuma atklāšanas vakarā pie ugunskura - darbojoties ar uguni un ūdeni, gan saviesīgajā vakarā - teatralizēti stāstot par veļiem. 

Īstu talkas garu deva Garataka - uz skatuves kūla īstas vārpas ar īstiem spriguļiem - salmi un pelavas pa gaisu!
Īpaši atraktīvi dejoja un skaļi, skaisti dziedāja viesi no Baltkrievijas!!!

Igaunijas - Latvijas Rēvele.


Jestrās sievas no Nīcas gan skanīgi dziedāja, 


gan "uzsita klaču" ar Rāmupes dalībniecēm.Kā dalībniece - neuzņēmu nevienu foto; paldies meitai par tiem mirkļiem, kurus piefiksēja viņa! Daudz vairāk bilžu šeit - parkulturu.lv mājaslapā:

Svētki nosvinēti godam, Miķelis, Jumis un arī Talkas māte tika daudzināti - ceram uz auglību un izdošanos arī nākamajā gadā!
Mana svētdiena sākās agri - lai gan man bija jāuzstājas arī trešajā folkloras festivāla dienā, ar īpašu atļauju devos uz Miķeļdienas tirgu Jaunpilī. Tik skaists rīts - miglas bumbas, miglas loki, miglas pļavas - ar tumšiem mežu galiem, zosīm, dzērvēm un arvien augstāk kāpjošu sauli!


Darbojāmies radoši - kopā ar bērniem un arī pieaugušajiem no kartupeļa gatavojām zīmogus, daži veidoja arī piekariņus no linogriezuma zīmogiem. Paldies tiem bērniem, kuri atstāja man savus zīmējumus!


Mazā Ieva darbojās ļoti cītīgi un ilgi - spieda zīmodziņus un piezīmēja vairākas lapas.Velga, sveiciens un paldies Tev par to, ka pasākumam noticēji un izdarīji -
I(ar lielo burtu)zdevās!

Pasākums bildēs aplūkojams arī te - http://www.draugiem.lv/jaunpilsnovads/gallery/?aid=61016196

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru