pirmdiena, 2015. gada 11. maijs

Vietas Latvijā. Līgatnes papīrfabrikas ciemats


Arvien jaunas un interesantas vietas tepat atrodamas Latvijā. Ir izstaigātas Līgatnes dabas takas, bet man jauns atklājums ir Līgatnes papīrfabrikas ciemats. Tas, kā izrādās, ir saglabājis daudz no savas senās vēstures un savā laikā bijis viens no modernākajiem strādnieku ciematiem ar vairākiem labumiem fabrikā strādājošajiem - piemēram, dzīvoklīti šādā koka mājā, 

 

dārziņu aiz tā, elektrību un malku par brīvu.

Joprojām ciemata centrā atrodas māja, kurā sākās papīra ražošana - sākotnēji - samaļot linu drēbes. Bet pavisam īpašs šķita fakts, ka ēkas galā arvien - no pašiem pirmsākumiem - un joprojām atrodas un darbojas!!! pirtiņa - jau gandrīz 300 gadu! Turpat blakus iespējams uzkāpt Lustūža klintī, kuras galā kādreiz muzikanti spēlējuši balles, bet apakšā - alas 2 stāvos.

 
Apskatāmas ir cilvēku roku raktās alas un atsevišķi nelieli kambarīši tajās, lai alu nemainīgo vēsumu izmantotu kā pagrabu gan privātām vajadzībām, gan kādreiz - arī samaltās papīra masas uzglabāšanai šajās alās.

 Dažādas laika zīmes klintīs. 
Šeit gribētu minēt faktu, kuru dzirdēju no kāda alu pētnieka - ja nekad neviens neko nebūtu ieskrāpējis uz alu sienām, kā arī akmeņos, klintīs un citos dabas objektos, kurus mēs šobrīd skatām, mēs neuzzinātu lielāko daļu no lielā vēstures stāsta. Protams, tam ir sava otrā puse šajā laikmetā - lai mēs šo vēsturi nepārrakstītu ar "te biju es".

Vēl ciematā var pāriet pār kādu no atjaunotajiem tiltiem, kuri ved pāri ar rokām raktam kanālam. Katram tiltiņam dots savs vārds par godu kādam cilvēkam, kurš bijis saistīts ar šo ciematu - piemēram - Eižens. Tiltiņi atrodas tieši tādā izskatā un tieši tajās vietās, kur stāvējuši savā laikā. Bildē fonā redzams atjaunotais Vilhelms.


Pa mitru, pazemes avotiem bagādu nogāzi iespējams uzkāpt uz burvīgu seno rindu māju un sajusties kā citā realitātē. Pirmajā mirklī apbur senā ēka, kura, manuprāt, ir ļoti netipiska ierastai latvieša sētai. 


Un jau pavisam drīz seko otrs pārsteigums - pa vienām no durvīm ieejot Amatu mājā, kuras iekštelpas ir moderni izremontētas un pilnas čaklu un prasmīgu cilvēku. Šeit var gan šūt, gan zīmēt un citādi radīt un, protams, atbilstoši šai vietai - papīrfabrikas ciematam - izviedot savu papīru!

Informāciju par apskatāmiem objektiem Līgatnē atradīsiet šeit, Līgatnes mājas lapā.

3 komentāri:

 1. Paldies par ieskatu,tieši apsvērām domu ar ģimeni aizbraukt tuvākajā laikā uz Līgatni! :)

  AtbildētDzēst
 2. Bērniem noteikti patiks - var kāpt augšā un lejā klintīs , ielīst alā un vienai pāris metrus dziļai iziet cauri, iet pār tiltiņiem. Iesaku paņemt lukturīti!
  Un Amatu mājā var ne tikai piedalīties kādā no darbnīcām, bet vienkārši ieiet un aplūkot un iegādāties kādu mazu vietējām rokām darinātu suvenīru.

  AtbildētDzēst
 3. Arī mūsu ģimenes plānos ir šis galamērķis, Līgatnē pabiju pirms gada, caurbraucot. Skaisti! :)

  AtbildētDzēst