trešdiena, 2014. gada 9. jūlijs

SiStro ir sistro

Kas to būtu domājis? Jau vairākus gadus saviem darinājumiem pievienoju SiStro logo, kura dizainu veidoju pati, savukārt - burtu salikums apzīmē manu vārdu-uzvārdu. 
Šodien man bija liels atklājums, kas, protams, atnāca pavisam nejauši - sistro ir reāls vārds, ar nozīmi. Kā izrādās, sistro ir sens mūzikas instruments, kurš izmantots jau Senajā Ēģiptē, Mezopotāmijā, tos izgatavoja arī šumēri. 
Intrumenta attēli ar vairākiem sistro veidiem redzami gan ēģiptiešu zīmējumos, gan ciļņos. Tos lietojušas augstu stāvošas personas un pat dievības. Piemēram, vairākas liecības par to izmantošanu pielūgsmes kultos un arī paši instrumenti atrasti Izīdas templī.
Senajos rakstos šis instruments minēts saistībā arī ar kādu ļoti senu dziesmu, iespējams vienu no pirmajām pierakstītajām. 
http://loinvisibleenelarte.blogspot.com/2011/07/1-9-8.html
Sistro tiek uzskatīts par vienu no senākajiem perkusionistu instrumentiem, būtībā tas ir grabulis. Uz kāta (kas var būt gan koka, gan metāla) ar atzariem, ir nostiprināts metāla stienītis un uz tā - metāla plāksnītes. Tādējādi kustinot instrumentu, rodas skaņa. Sistro ir veidoti ar vienu vai vairākām stienīšu rindām, instrumenta pamats var būt gan pakava formā, gan kā aplis, gan trijstūris.
Vairākos avotos uzsvērts, ka šim instrumentam noteikti bijušas metāla detaļas, kas rada īsto skaņu, tomēr, izpētot pieejamo informāciju, atradu arī tādus, kuri ir veidoti visai primitīvi. Viens no vienkāršākajiem veidots no koka zara - tas griezts vietā, kur veidojas žāklis (tātad - kaķeņes princips).  Žāklim piesieta aukla, uz kuras uzvērti gliemžvāki un arī tie, līdzīgi kā metāla plāksnītes, kustinot un kratot, radījuši muzikālu skaņu.

Arī latviešiem ir līdzīgi senie instrumenti - trejdeksnis, kura līdzība ar sistro varētu būt vislielākā, tāpat arī čagana (kāzu āmurs) un vēl pāris. Šie instrumenti visbiežāk spēlēti kāzās un pārsvarā to darījušas sievietes. Trejdeksnim līdzīgu rīku latviešiem tuvākos kaimiņos neesot, tāpēc tas tiek uzskatīts par šeit radušos mūzikas instrumentu.

Interesants atklājums, atliek vien meklēt tajā pozitīvo -  uzmeistarošu sev sistro!

1 komentārs: