pirmdiena, 2014. gada 20. janvāris

Etnokosmoloģijas muzejs


Šis ir mans trešais stāsts par redzēto Lietuvā.

Lietuvas Etnokosmoloģijas muzejs. Pirmajā mirklī, izlasot šos vārdus ceļojuma programmā, man tas neradīja asociāciju ar zinātni par kosmosu, drīzāk gan par kaut ko mistisku, zvaigznēs rakstītu, horoskopveidīgu. Tomēr šis muzejs ir patiesi nopietns un tajā var uzzināt daudz jauna par Visumu, turklāt informācija tika pasniegta izcilā kvalitātē.

 

Ekskursijas vadītājs bija zinošs, atraktīvs. Iesaistot apmeklētājus, katram stāstam klāt nāca mazliet jautrības. Stāstījums bija tiešām aizraujošs, līdz pēdējā zālē pie milzīgā ekrāna ar nebeidzamām galaktikām, aizceļojot laikā un telpā, mute paliek atvērta un tur tu saproti - esi tikai puteklis.


Muzeja telpas ir jaunas un neparasti izveidotas - sākums atrodas "uz zemes", ekskursijas gaitā pa izgaismotu tuneli pa vienai ekspozīcijas zālei kāpjam augstāk un augstāk. Tuvāk debesīm, zvaigznēm, neizpētītajam.

Izstādē īpaši uzsvērta cilvēka tiekšanās un vēlme izzināt debesis. Pēdas, kas par šo izzināšanas vēlmi liecina, redzamas gan uz ikdienā lietojamiem priekšmetiem, gan moderniem suvenīriem.


 

Mēs izgudrojam dažādas ierīces un ar tām mērām laiku un garumu, svaru, bet salīdzinot ar Visuma izmēriem - tonnas ir grami, bet gadi - vien sekundes daļiņas.


Turējām rokās īstu meteorītu - cik šis mazais kankālītis ir smags!!!


Nonākot ēkas augšdaļā, no stikla kupola paveras skaists un teju bezgalīgs skats uz apkārtni - ar sajūtu, ka kāds tevi paņēmis plaukstā un pacēlis augstu gaisā.
Papildus muzeja pamata ekspozīcijai var aplūkot nelielas izstādes ārpus kosmosa tēmas - burvīgas dzīvnieku fotogrāfijas, stikla un akmens skulptūras, senus priekšmetus.

 

Labprāt apmeklētu šo muzeju nakts ekskursijā. 

Vairāk informācijas par muzeju šeit - arī latviešu valodā.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru