svētdiena, 2012. gada 9. septembris

Tomāti 2012

Par mazajiem ogu tomātiņiem domāju jau agrā pavasarī, kad iegādājos sēkliņas. Aprīlī rakstīju par pirmajiem uzdīgušajiem stādiņiem.
Daļu stādu izstādīju ārā (pirmo reizi), daļu sultumnīcā - ierastajā plēves un nedaudz citādā - mūrētā ar lieliem logiem, caurspīdīgu platikāta jumtu.
Cik esmu dzirdējusi, šī vasara nav tomātu vasara, bet es atšķirību nesaskatu. Gan parastie, gan ogu tomāti ir daudz, stādi joprojām veselīgi.
Ārā tomātus iestādījām pie sienas, austrumu pusē, no ziemeļu puses tomātus sargā šķūnītis. Jūnija pirmajā dekādē naktīs joprojām sedzām ar nolaižamu jumtiņu, lai pasargātu no vēsajām naktīm, jo ilgi turas salnas.
Lielākais uztrāviens zaļajai masai bija no jūlija vidus - tāds augšanas ātrums!!! Ķekari sākotnēji bija mazi - vien ar pāris tomātiņiem, bet tad ātri izstiepās un parādījās daudz aizmetnīšu. Daudziem ķekariem ir vairāk par 30 odziņu!!! Izskatās glīti. Daži ķekari ir ar diviem un trim atzariem.

Patreiz tomātiņi gatavojas pilnā sparā. 

Galvenā iezīme - ārā augušie ir saldāki, garšīgāki. Un apēst svaigus var daudz - zinu, ka citi tomātu nevar ieēst tāpat, bet man un meitenēm garšo - ēdam kā ogas no krūma! :)
Īpaši garšīgi liekas brūnie, kas ir tiešām saldi, violetajiem ir neparasta krāsa un šie ir vislielākie, savukārt no abiem dzeltenajiem garšīgāki ir dzeltenie ķirši.

Tā tomāti auga - jūnijs, jūlija beigas, septembra sākums - dažiem augums ir vairāk kā 2 metri.Baudām!

6 komentāri:

 1. Brīnišķīgi! Tādiem no ''krūma'' pilnīgi cita garša! Man šogad tikai 2 zemie tomātiņi podiņos uz palodzes un tāpat esmu pārlaimīga :)

  AtbildētDzēst
 2. Burvīgi skati! taisni gribas nogaršot! :)

  AtbildētDzēst
 3. kas par dievīgiem tomātiņiem. ķekaros izskatās vienreizēji :)

  AtbildētDzēst
 4. katru gadu šiem ķirštomātiņiem atvēlam vienu stūri siltumnīcā, jo arī mēs tos ēdam kā ogas. Šogad izmēģinājām jaunu šķirni, tādi dzelteni, ne apaļi, bet iegareni..pārspēja visas sīktomātiņu cerības. Duultsaldi, vissaldākie no visiem pārējiem ķekarbumbulīšiem.

  AtbildētDzēst