otrdiena, 2012. gada 15. maijs

Īstas raganas un oranža ieva


Šobrīd tik daudz kas zied!
Tāpēc ir īstais laiks ķerties pie dzijas krāsošanas ar augiem - tiem ir ļoti sulīgas, mīkstas lapas un atrodami tādi ziedi, kuru vēlāk nebūs. Ar dažiem neizmēģinātiem kodinātājiem un dzijas maisu devos uz laukiem - tur malu malās var gan augus savākt, gan lauku virtuvē savārīt visu vajadzīgo, neuztraucoties par (ne)ērtībām un (ne)kārtību, kāda būtu dzūvoklī.
Pamatā gribēju izmēģināt purenes (dzeltenai krāsai), bet tā kā zied ievas - nolēmu vārīt arī ievu ziedus - biju dzirdējusi par mizu izmantošanu pelēkai krāsai, tāpēc izlēmu eksperimentēt ar ziediem. Savācu arī dadžu lapas un kviešus, kas pamatīgi sazēluši. Pieķēru zvēreni un arī pieneņu ziedus.

Dzija man bija 200 g ficēs, bet eksperiments tomēr ir un paliek mēģinājums, tāpēc - kamēr sildās ūdens katli, lielā meita uz tītaviņām palīdzēja satīt mazākas šķeteres un paveica vēl dažus darbiņus. Vienā brīdī viņa bija loti aizrāvusies un prieka pilna iesaucās - mēs te darbojamies kā īstas raganas! :D

Ieguvu vairākus zaļos toņus, kuri, nolikti līdzās, krietni atšķiras, tomēr aprakstīt šīs krāsu nianses nav manos spēkos. Tāpēc, ceru, ka daudz pastāstīs bildes; procesa laikā centos fotografēt un arī pierakstīt notiekošo. 

Izmantoju 3 ķīmiskos kodinātājus - alvas sāli, vara sulfātu un kālija sulfātu. Tātad, atgādināšu, ka šos un citus kodinātājus var iegādāties SIA Enola, Kr. Valdemāra 48, LU Ķīmijas fakultātes ēkā. Turpat var iegādāties arī dažādus stikla trauciņus, kas paredzēti laboratorijas darbiem - es šajā reizē nopirku mēģenes par, manuprāt, fantastisku cenu! 

Katram augam pamatā darbošanās bija pēc tālāk minētiem posmiem. Salasīju un sagatavoju svaigo drogu - sakapāju sīkāk. Liku aukstā ūdenī un pavārīju. Vārīto drogu izņēmu no šķidruma, tajā liku mitru dziju, karsēju.  Izņēmu dziju un sadaļu iegūto šķidrumu 2 daļās, jo vienam augam izmantoju dažādus kodinātājus. Kamēr krāsoju vienu porciju, pārējā šķidrumā otra dzijas šketere "ievilkās".  Nokrāsoto dziju no šķidruma ar kodinātāju izņēmu atdzisušu, tad skaloju.

Pienenes (ziedi)

Šķidrums no drogas - netīri dzeltenbrūns.
 • pievienojot kālija sulfātu, krāsa prakstiski nemainās. Pēc karsēšanas dzija kļūst bāli, gaiši dzeltena. Tad papildus pievienoju šķipsniņu alvas sāli, krāsa iegūst spilgtāku toni.
 • pievienojot  vara sulfātu, krāsa šķidrumam tumši zaļā, vēsā tonī, ieliekot dziju, tā uzreiz kļūst gaiša pelēcīga, vēlāk gaiša pelēkzaļa.

  

Dadzis - jaunās dadža lapas ar kātiem

Šķidrums no drogas brūngani zaļgans.
 • pievienoju vara sulfātu - dzijas krāsa gaiša zaļgana, nedaudz vēsu piesitienu


Kviešu zelmenis
Šķidrums no drogas tumši zaļš

 • ar alvas sāli - gaišs dzeltenzaļš tonis, vēss
 • ar kālija sulfātu - gaišzaļš tonis, vēss Purenes (ziedi ar kātiņu)
Šķidrums no drogas - brūns, nedzidrs
 • kodinot ar alvas sāli - silti dzeltena krāsa


Zvērene (pērkonei līdzīgs augs)
Šķidrumā, kurš no drogas savārās bāli dzeltens, dzijas krāsa nemainās - nekas "nepieķeras"
 • pievienojot alvas sāli, iegūst gaišdzeltenu, vēsu krāsas toni


Ievu ziedi
Un pats labākais pārsteigums ir tieši ievu ziedi - jo iegūstu oranžu dziju!
Šķidrums, vārot ūdenī - dzidrs, gaišdzeltens - līdzīgs kumelīšu tējai
 • kodinot ar alvas sāli - koša oranža krāsa!!!
 • kodinot ar vara sulfātu - gaiša, silti zaļaKopumā ieguvu šādus toņus:


10 comments:

 1. Burvīga darbošanās! Kur tādus kodinātājus pērk?

  AtbildētDzēst
 2. Fantastiski!!! Man jautājums tāds pats kā Lainei - kur pērk kodinātājus?

  AtbildētDzēst
 3. nudien kā raganas un burves! Tik skaists rezultāts:)

  AtbildētDzēst
 4. tas tik ir kaut kas! Esmu sajūsmā par eksperimentu garu un par ievas oranžīgumu!

  AtbildētDzēst
 5. Tavu čaklumu un izdomu tik var apbrīnot, kā tu visu paspēj:)dzijas vienreizēji skaistas!

  AtbildētDzēst
 6. Paldies!
  Vēl jau daudz kas priekšā - jāiesēj mēlene zilajai krāsai un jāgaida kad ziedēs *īstā* madara, lai iegūtu sarkano - bet galvenokārt tas būs pārbaudījums man pašai, jo šīs divas krāsas ir augstākā pilotāža krāsotājai! :) Un galvenais - dzija eksperimentiem jāiepērk, jo baltās man patreiz maz - tad varēs burties atkal.
  Kodinātājus var nopirkt SIA Enola, atrodas LU Ķīmijas fakultātē. Atgādināšu info arī ierakstā.

  AtbildētDzēst
 7. Kur Tu esi dabūjusi mēlenes sēklas? Vai izauga arī ?

  AtbildētDzēst
 8. Sēklas dabūju izstādē Daba krāso. Bet ar lielo aizņemtību neiesēju nemaz - vadāju, vadāju līdzi, bet tad atjēdzos jūlijā, ka nav vēl zemē ieliktas. Neriskēju un atstāšu nākamam gadam.

  AtbildētDzēst