trešdiena, 2012. gada 14. marts

Piezīmes un norādījumi uz auduma. Ko tie slēpj?

Izmantojot košos aizjūras un aizokeāna audumus, regulāri uz tiem atrodamas dažādas piezīmes un norādījumi - kādreiz eģes piezīme ir tikai auduma nosaukums vai dizainers, dažreiz klāt kolekcijas nosaukums, gads. Dažreiz izmantotās krāsas vai pat kopšanas simboli. Bet ir audumi, uz kuriem atrodama visa šī informācija un pat vairāk.Ir tādi norādījumi, kurus es saprotu, ja tā var teikt - tehniski- ko tas nozīmē, bet vēlējos uzzināt kāpēc tie ir.

Man nedaudz noslēpumaini šķita divi. Pirmais būtu Not for commercial use. Šis ir dažādi minēts - dažreiz papildināts ar home use only, dažreiz home use only ir viens pats vai papildināts ar citu tekstu, piemēram, Other uses prohibited.SaistītNoslēpuma atslēgas meklējumos atradu šo rakstu. Šajā sakarā, cik noprotu, svarīgākā loma ir zīmola turētāja un auduma ražotāja savstarpējā sadarbība un tiesības, un norāde daļēji tiek uzskatīta kā šo pušu vienošanās apliecinājums. Kopumā tas nozīmē, ka rokdarbnieks, amatnieks un cits darbonis jebkuru audumu var pārvērst lietā un tas nav pārkāpums - nav tā, ka audums, kura maliņu rotā šī norāde, ir tikai slepenai lietošanai mājās. :) Atrodama pat pamācība Kā lietot licencētu audumu. Citur atradu informāciju, ka turpmāk uz audumiem šī norāde nebūs, jo tā nav pamatota attiecībā uz auduma pircēju.

Otrs nosplēpumainais Do not use for childrens sleepwear - neizmantošana bērnu naktsveļai.Smieklīgi - bet tas nav attēlu dēļ. :D... ja arī uz tiem ir skeletiņi, radījumi ar milzu zobiem utml., šī norāde atrodama arī uz maigiem princešu audumiem un pavisam vienkāršām apdrukām... nu kuram tad ir bail no Pelnrušķītes vai krāsainiem aplīšiem? Nozīme ir tiešai saskarei ar ādu, precīzāk ugundrošībai - ja šis apģērbs satiekas ar liesmu. Sīkāk var izlasīt šeit. Īsumā doma ir šāda - pēc likumiem un noteikumiem audumam ir jābūt ugunsdrošam - pašam par sevi vai ar ķīmisku līdzekļu palīdzību. Dažādi ražotāji ražo dažādus audumus, tāpat pircēji izvēlas dabiskus vai apstrādātus materiālus - man gan šķiet, ka arvien biežāk izvēlei iespēju vienkārši nav, jo likums liek apstrādāt visu. Kā minēts rakstā, apakšveļu no auduma, uz kura atrodama augstāk minētā norāde, šūt var, jo praktiski paredzēts, ka virs tās būs vēl kāds apģērbs, kas aizsargās. Jā, šis skaidrojums izsaka visu - zem ugunsdroša ikdienas apģērba var būt ne-ugunsdroša apakšveļa! :) Ai, likuma līkloči!!!
Es atbildes atradu - varbūt tās ir nedaudz mulsinošas, dažas tādas, kuras liek pasmaidīt, tomēr izglītojošas gan!
Varam apsvērt, ko mēs iegūstam, ja šo informāciju zinām un - ko zaudējam, ja nezinām, nesaprotam vai neņemam vērā.

6 komentāri:

 1. ļoti vērtīga informācija :) paldies

  AtbildētDzēst
 2. Paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaldies :)
  Noderīga informācija un viela pārdomām :)

  AtbildētDzēst
 3. es šito nezināju,
  loti noderīga infa. paldies!

  AtbildētDzēst
 4. šis gan ir interesanti! paldies! :)

  AtbildētDzēst
 5. Jauki, ka kādai noder!
  Vienmēr esmu pētījusi eģes un pat pierakstījusi nosaukumus un gadus. Tad radās interese ko tad tas viss nozīmē - un re! :)

  AtbildētDzēst