trešdiena, 2011. gada 15. jūnijs

Meža zemeņu laiks ir klāt!

Meža zemeņu laiks ir klāt!

Jau vairākas dienas darbojos cirsmā. Pagājušajos gados ogas bija lasāmas jūnija beigās, jūlija sākumā. Šajā gadā maijs un jūnija sākums bija silts un zemenītes cirsmās jau ir gatavas. Pēc brīvdienās nolijušā lietus augi ir saņēmuši veldzi, nedaudz atguvušies no karstuma un šodien jau ir pilnā gatavībā.

Meža zemenītes lielākos daudzumos lasu trešo vai ceturto vasaru. Kopš bērnības, protams, bija grāvmalās lasītas odziņas - uzreiz vēdera priekam vai vērtas uz stiebriņa un nestas majās.
Tad, pirms dažiem gadiem, es ieraudzīju tādu cirsmu - sarkanu! Cirsmās līdz tam daudz lasījām avenes. Tagad avenes cirsmā atrast nav tik viegi, jo meža avenes ražo otrajā gadā, bet tas bieži vien ir arī laiks, kad labi koptā cirsmā atēno jaunos kociņus un aveņu kāti tiek nogriezti līdz ar saaugušajiem liekajiem krūmiņiem.

Šajās dienās lasīt zemenītes ir patīkami: ir rimies karstums un šodien bija brāzmains vējš, kas ir ļoti patīkams, atrodoties cirsmā - vējā nav kukaiņu - odu, dunduru un mušu.

Pārsvarā viss mans zemenīšu lasījums nonāk saldētavā - no tām ziemā top zaptīte, saldējuma kokteiļi, ogas tiek ēstas tāpat. Svaigas zemenītes tagad ēdam ar pienu un nupat ēdām arī zemeņu torti!

Praktiski padomi, kas varētu noderēt:
  • neliels (0,5l) trauciņš lasīšanai - es to sauktu arī par motivējošo trauciņu - tajā lasa ogas un tad pārber lielākā lasāmajā traukā. Mazajā trauciņā ir ērti lasīt, turot to rokā un ērtāk pārvietot, lasot ejot pa solītim uz priekšu. Motivējošais trauciņš īpaši noderīgs nepacietīgākam, lēnākam vai slinkākam lasītājam - pielasot katru mazo trauciņu, ir lielāks spars lasīt nākamo :) Daži trauciņu iesien aukliņā un kar kaklā - tā var darboties abām rokām
  • lielāka tilpuma, viegls un zems trauks ogām - neieteiktu lielāku par 3 l, jo gatavās ogas zem sava svara saspiežas
  • groziņš - tajā lasām augus tējai - zemenīšu kātiņi ar visām ogām, izžāvēti, ziemā būs lieliska - smaržīga un garda - tēja. Šogad ir daudz tādu odziņu, kas sausā laika dēļ ir nelielas, nedaudz apžuvusas un grūti atdalās no kātiņa. Tējai varam salasīt arī aveņu lapas un citus augus - cirsmās nereti gadās kuplas savvaļas piparmētru audzītes - arī tās sažāvēsim tējā
Lai raiti lasās!

2 komentāri:

  1. cik skaisti! un garšīgi. Lai veicas salasīt daudz ogu un citas labas meža lietas.

    AtbildētDzēst
  2. Sirsnīgs paldies par noderīgo informāciju. Es jau vairākas dienas prātoju, vai jau drīz varēs doties meža zemenēs. Tātad zaļā gaisma! Rīt laižam uz mežu! :)

    AtbildētDzēst