otrdiena, 2011. gada 26. aprīlis

Lieldienu olas. Krāsošana.

Lieldienas ir aizvadītas - siltas un saulainas, ar zaķa dējuma meklēšanu un raibām olām. Šajā gadā tika nokrāsotas 66 olas! Par šā gada olu krāsošanas eksperimentiem arī būs šis stāsts.

Jā, kad klāt Lieldienas, paceļas aktuālā tēma - kā iegūt skaistas, raibas, interesantas olas? Tiek veikti kārtējie eksperimenti.

Man izveidojušies tādi kā galvenie pamatnosacījumi, lai olas izdotos raibas un smukas:
 • sīpolu mizas - gan dzelteno, gan sarkano - ir lieliskākais krāsošanas līdzeklis,
 • baltas olas, ja vēlamies spilgtus krāsu kontrastus,
 • siltas olas :) - olām jāatrodas istabas temperatūrā vismaz 12 h - lai vārot, pie straujas temperatūras izmaiņas - nesasprāgst,
 • krāsojamam šķidrumam pievienot sāli, ar to nevar pārsālīt, etiķis, ko arī mēdz likt krāsojamam škidrumam, mēdz noēst olas virskārtiņu, kurai pieķeras krāsa,
 • liekot lapiņas un citus raibumiņus, olu tīt plānā nostiprinošā materiālā - zeķbiksēs vai marlē,
 • olas ir neprognozējamas :)
Izplatītākais krāsas iegūšanas materiāls arī mūsmājās ir sīpolu mizas, bet - kā vienmēr - gribētos vēl kaut ko. Tā izmēģinātas gan siena čubiņas, gan pelašķi, kumelītes, kviešu zaļumi, alkšņu mizas. Klāt lipinātas dažādas lapiņas, graudiņi, mežģīnes, krāsots ar krītiņiem un pilināts parafīns.


Pagājušajā gadā dažas olas liku Depo pirktās, raibumraibās plēvītēs, - šīs olas patika gan tikai man... īpaši šī tumšā.

 

Tad nu par šā gada mēģinājumiem.

Eksperimenti ar mellenēm
.

Izšķērdība, jo izmantota nevis sarūgusi zaptīte, bet ogas no saldētavas. Bet tā kā vasarā ogas salasījām daudz un darījām to paši, ēšanai vēl atliek - tad netika žēlots un rezultāts ir tā vērts.1. Bļodā atkausē mellenes, ūdeni lej tik daudz, lai nosegtu oliņas (jo lielāka koncentrācija, jo labāk). Šķidrumā uz dažām stundām liek nevārītas, baltas olas. Tad visu liek katliņā un lēni uzsildot, vāra 15 min. Atstāj šķidrumā līdz rītam. Olas noskalo un te rezultāts - marmora olas!
Nekad nedomātu, ka šādas izskatās olas, kas krāsotas dabīgos materiālos - ūdens+mellenes+sāls!


2. Ātrais variants - atkausētas mellenes liek katliņā, liek oliņas, pārlej ūdeni, pieliek sāli. Lēni uzvāra, tad vāra 15 min. Balta un brūna olas dod dažādu toni, ja arī krāsotas vienlaikus - pa kreisi brūnā ola, pa labi- baltā.


3. Olu liek marlītē ar atkausētām mellenēm, aptin ar diegu, vāra melleņu šķidrumā. Rezultātā - raiba oliņa.Eksperiments ar zilajiem sniegpulkstenīšiem.


Šie ziediņi netika žēloti, jo saziedējuši biezā, zilā paklājā.
Darbošanās sekojoša - saplūc ziediņus, tos liek marlītē kopā ar olu, aptin un vāra ūdenī.

 
Galarezultātā olas ir zili pelēkas, vietām zilumiņi ir izteikti, arī ziediņu raksts labi saskatāms.
Par to, ka olas ir neprognozējamas, var pārliecināties šajā bildē - visas olas: 4 baltas un 1 brūna, ir krāsotas kopā!!! Vai redzat krāsu atšķirības - tas ir pārsteidzoši - tāpēc dažreiz nevajag bēdāties, ja kas neizdodas - tās ir neprognozējamās olas! :)


Vēl dažas šā gada raibās olas:
  
zāles olas - ar zālāja smalko zālīti, ar pļavas zāli un ēdelveisu lapām - katrs stiebriņu veids dod savu rakstu.


un te dažas ar sīpolu miziņām, lapiņām un ziediem:


4 komentāri:

 1. ļoti skaisti sakrāsojušās... un jā...man jau arī labāk iet pie sirds tās latviski, dabīgi krāsotās. Bet mūsu radiem no Daugavpils patīk tas līmlentīšu variants, tāpēc mums tiek arī tās:)

  AtbildētDzēst
 2. Paldies!
  Par raibumraibajām - tas bija kārtējais eksperiments - tajā paciņā bija daudz to plēvīšu, bet smuki raibas bija tikai dažas - tās ar neļķēm un līdzīgas uzreiz tika izbrāķētas. Bet bildītē olai uz melnā fona man ļoooti patīk krāsu salikums! :)
  Ar sīpolu miziņām, lapiņām un visu citu ir ko darboties vairākas stundas un rezultāts ir pārsteigums. Tas šajā procesā ir aizraujošākais!

  AtbildētDzēst
 3. oho...
  nu foršas tās zilās...nākošgad arī mēģināšu.
  mēs šogad nokrāsojām nedaudz vairāk par 300 olām. Laikam visu gadu rekords. Tikai neatlika laika tās visas sabildēt un salikt skatīt citu acīm.

  AtbildētDzēst