trešdiena, 2011. gada 13. aprīlis

Ar ko mazgāt traukus?

Ēdam katru dienu un attiecīgi rodas netīri trauki, kuri ir jāmazgā, lai varētu ķerties pie nākamās maltītes.
Man nav trauku mazgājamā mašīna un patreizējā dzīvesvietā noteikti nebūs, jo manā virtuvē tai vienkārši nav vietas. Tā nu mazgāju ar sūklīti vai lupatiņu - un atkarībā no vajadzības un pārliecības ar kādu magājamo līdzekli.
Mana pieredze nav nekāda dižā un zaļā, turklāt sadzīves ķīmija manās mājās ir pats minimums, tomēr... Ilgu laiku mazgāju ar Fairy. Jā, to pašu masveida produktu. Tad pienāca kārta izmēģināt Amway, kas ir koncentrāts, izplatītāju vārdiem - izgatavots no videi draudzīgām izejvielām. 1 l iepakojuma koncentrātu, kas maksāja piecus latus, šķaidot lietoju 10 mēnešus. Laicīgi nebiju tikusi pie jauna, tāpēc braucienā uz veikalu paņēmu 0,5 l pudeli no parastajiem - šoreiz PUR balzāmu. Tas gan ātri plaka! Manuprāt, nepagāja nemaz mēnesis - pudele, jau gāja uz beigām! Bet pa šo laiku biju sākusi lietot krēmu rokām, jo tās palika sausas - mazgājot traukus, tāpat kā citos tīrīšanas darbos vai dārzā - nelietoju cimdus, jo neko ar tiem nevaru padarīt. Viens secinājums par labu Amway, jo arī līdz tam man krēms bija nepieciešams un ne ar ko citu izskaidrot nevaru - nekas nav mainījies. Otrs - ekonomiski - salīdzinājumam: Amway mēnesī izmaksā Ls 0,50, bet masveida produkts Ls 0,89. Trešais - smarža - tā ir, tomēr nav tik spēcīga, asa kā masveida protuktiem.
Tā man PUR balzams beidzās un joprojām nebiju tiksi pie brīnumlīdzekļa Amway, tad nopirku šoreiz Fairy. Un, atverot pudeli radās apskaidrība, ka es taču arī šo mazgājamo līdzekli varu šķaidīt! :) Pavisam noteikti 1:6 vai pat vairāk. Esmu mēģinājusi traukus mazgāt vienkārši ar sodu un etiķi, bet īpaši ar sodu neliekas ērti.
Šobrīd spriedelēju cik labi videi, makam un veselībai ir vieni vai otri trauku mazgāšanas līdzekļi. Gribētos nekaitēt apkārtējai videi, bet mani īsti nepārliecina brīnumlīdzekļa izplatītāju argumenti par sastāva nekaitīgumu - par to, ka cilvēkiem no tā nav alerģijas, par to, ka traukiem, kam to lieto, analīzēs neuzrāda ķīmiskus elementus - kā tas esot ar masveida produktiem. Bet varbūt pie mums tādas vielas vēl nepazīst vai nemaz nav iekļautas meklējamo sarakstā? Turklāt domāju, ka tāpat kā citām lietām, patieso sastāvu pilnībā nekad neatklāj.
Internetā par šo tēmu ir daudz dažādu viedokļu - gan par lielveikalos nopērkamajiem masveida produktiem, gan videi draudzīgajiem -gan par to ekonomiskumu, gan ietekmi uz katra mazgātāja veselību, gan apkārtējo vidi.

Ar ko mazgāt traukus? Šķiet, mani meklējumi ir tikai sākušies...

7 komentāri:

 1. tieši šorīt mazgājot traukus par šo tēmu domāju. pēdējā laikā vispār bieži aizdomājos par zaļo dzīvesveidu. sirds gluži vai smeldz, kā gribas būt dabai tuvāk, arī mazgājot traukus :)
  Fairy - kādreiz lietoju, bet tad mana mamma pateica, ka viņiem sanitārie valsts iestādē kategoriski aizliedza to lietot. tas tad arī uzreiz pazuda no manas izlietnes malas. tagad lietoju it kā nekaitīgu mantu - Neutral, bez krāsvielām un smaržvielām. Nu tā, ka tas vispār nesmaržo, tā nav. kaut kāda jau smarža tomēr ir, bet priecē, ka minimāla. Uz etiķetes iz Dānijas astmātīķu asociācijas ieteikuma zīme un tā sastāvā esošās aktīvās attīrošās vielas ir pilnībā biosabrūkošas. Cik nu tur tās taisnības, nezinu...tas jau ir uzticēšanās jautājums. Šis līdzeklis dabūjams lielveikalos.
  Bet vispār - man jau šķiet, ka visi tie lielveikala līdzekļi ir kaitīgi. Soda nav kaitīga :)...par Amway un citiem izplatītājiem. Man no viņiem bail un principā no tiem bēgu prom. Viņi ir kā sektas, itsevišķi tas Amway vai kā viņu tur. Iepin tevi savos tīmekļos un vairs netiec ārā. :)

  AtbildētDzēst
 2. Man mājās ir veļas pulveris, līdzeklis traukiem, Dobeles saimniecības pasta, ko Eiropā uzskata kā ekoloģisko :D, līdzeklis tualetei un stikliem. Viss. Bet gribētos tos visus vēl zaļus!:)
  Par Fairy lasīju te - http://www.sieviesuklubs.lv/maja/dzivosim-zali/sokejosi-kas-patiesiba-ir-fairy/
  Mani visvairāk izbrīnīja fakts kā tāds, ka to putaino ūdeni neskalo nost!!! Un šim līdzeklim arī ir rekomendācija - no kāda ādas veselības fonda. :)
  Amway izplata kāda paziņa, kas ilgi mani sauca "iepazīties" ar šiem produktiem. Bet es neesmu izplatītāju klients - man ir sava attieksme pret to ko, kad, kāpēc, par cik pērku un vēl simt iemesli. Novērojumi gan tiešām liecina, ka izplatītāji ļoti aizraujas ar "saviem" produktiem... :) Par šiem produktiem toreiz uzdevu dažus tiešus jautājumus, bet man uz tiem nevarēja atbildēt.
  Esmu skatījusies ekoveikaliņos - tur nekad nav bijusi uzbāzīga atteiksme un pārdevējs pastāsta par kādu konkrētu pieredzi ar konkrētu līdzekli, arī ne tik pozitīvu - neuzliek rozā brilles.
  Vēl neesmu izmēģinājusi Norwex - man tas pat izmēģināšanai šķiet par dārgu, jo padsmit latu par lupatiņu man ir daudz. Ja viņa jāmazgā veļas mašīnā, kā esmu dzirdējusi, tad to taču nedara kopā ar drēbēm? Vienu lupatiņu mazgāt būtu izšķērdība pret ūdeni un elektrību, bet sapirkt tik daudz lupatiņu, lai būtu vērts mazgāt, prasa milzu līdzekļus!

  AtbildētDzēst
 3. Sveika, es pagaidām neko dižu nevaru izlīdzēt, bet vien iemetīšu ideju no Diānas (Bērnu lapa) par paštaisīto pulveri un mīkstinātāju. Varbūt noder :)
  Ar sodu ķēpas man ir biku mazāk, kad izlietnē pieleju ūdeni un mazgāju šāda tipa vanniņā nekā zem tekoša, bet pēcāk vienalga skaloju zem tekoša.

  AtbildētDzēst
 4. Varu ieteikt to pašu Norwex trauku mazgājamo līdzekli. Man patīk, smaržu nejūtu, dabai, cik zinu, nekaitē. Dārgā Ogumeitene, nevajag vispārināt, pati esmu daudzās firmās par konsultantu, nevienam neuzmācos, un tādu cilvēku ir vairums... Un, Sintija, neviena Norwex lupatiņa nemaksā padsmit latu. Ja kāds grib viņu katalogu, var noorganizēt. Nevienu nemēģinu pierunāt, pati lietoju un manas draudzenes arī - un slavē . (jā, un mazgāju gan ar rokām, gan veļas mašīnās, nav tik traki...)Īpaši izcils ir putekļu slaukāmais cimds. to visu var aplūkot viņu mājas lapā.

  AtbildētDzēst
 5. Paldies par ieteikumiem!
  Neesmu iepazinusies ar Norwex viņu mājaslapā, bet kādā pasākumā bija pārstāve un tur visādi produkti bija un lupatiņas piedāvāja par 13 vai 15 latiem, ar piebildi - ņemiet, kamēr vēl lēti, jo cels cenas! :) Pēc tā es arī vairs neiedziļinājos.
  Protams, visus izplatītājus vienā maisā nebāzt, bet daļai ir agresīva pārdošanas maniere, tāpēc varbūt neesmu tikusi pie kādas tiešām labas lietas.

  AtbildētDzēst
 6. Mūsmājās ir ieradies trauku mazgājamais līdzeklis, ko ražo Sodasan (balta pudele ar zaļu etiķeti), ko pirku Biotēkā. Precīzi vairs cenu neatceros, bet puslitra pudeli pirku par 2-3 latiem augustā, bet beidzās tagad, aprīlī.
  Mammai jau ļoti patīk, saka, ka reti kurš līdzeklis tik labi nomazgā stikla traukus.
  Un kaut kādas tās speciālās putekļu lupatiņas mēs mazgājam kopā ar drēbēm. Ne gluži baltajām, labajām, protams.

  AtbildētDzēst
 7. http://bernulapa.blogspot.com/2010/06/pastaisiti-mazgasanas-lidzekli.html

  Tas links, ko brīnumkārtā aizmirsu pievienot :D

  AtbildētDzēst