otrdiena, 2011. gada 25. janvāris

Sintijas eksperimenti dzijas krāsošanā

Šajā rakstiņā uzzināsiet par maniem ekperimentiem, krāsojot dziju un gatavos adījumus!

Paldies, Tev, Daira, ka pajautāji par šo tēmu!

Dzija man ir ļoti mīļš materiāls. Un man patīk vilnas dzija. Un balta jo īpaši, jo ar to varu zīmēt - tas tā filosofiski. Patiesībā gan laikam tāpēc, ka vilnas dzija ir ļoti pateicīga man tik mīļajām pārmaiņām, turklāt arī pietiekami lēta, lai neizdevies eksperiments pārtaptu vienkārši adītās zeķēs.
Pirmo reizi es krāsoju ļoti sen - tad vairāk asistēju, jo mammai ļoti patīk batikošana un viņa šad tad darbojas. Krāsojam arī dziju.
Es pati diezgan daudz esmu eksperimentējusi ar krāsošanu un krāsu jaukšanu un ir sakrājušās šādas tādas bildes, kuras varētu noderēt kā uzskates materiāls.
Es gan ne reizi vien esmu gribējusi rakstīt par šo tēmu, bet tā kā biju vēlējusies parādīt arī pašu krāsošanu, kura patreiz reāli nenotiek un tuvākā laikā arī, iespējams, nebūs - gaidu un nerakstu neko.

Bet nu, pamudināta - stāstu!

Šajās, zemāk redzamajās, bildēs (kas sākotnēji gan uzņemtas savai lietošanai, salīdzinājumam un secinājumiem) būs redzams nedaudz par krāsošanas veidu, kāda izskatās nokrāsotā dzija un kāds ir gatavais izstrādājums no tās. Bildes tapušas laikā no 2006. līdz 2009. gadam.

Kopumā esmu izmantojusi krāsošanu kamolos, ar šķeteres nosiešanu ar diegu vai auduma strēmeli, gatava adījuma krāsošanu, bet visvairāk izmantojusi šķeteres krāsošanu pa posmiem - mērcu krāsā galus un vidu. Daru atkal pa savam :) - negaidu, kā rakstīts grāmatā - kamēr notek, izžūst un tad nākamo posmu - man viss notiek uzreiz - viena krāsa, otra, trešā, tad lieku citu dziju pārpalikušā šķidruma mikslī- uzlabotā ar papildus krāsu vai nē un tik uz priekšu! :)
Manuprāt, tieši pēdējais minētais veids - krāsot pa posmiem - ir labākais veids, kā neizdevušos krāsojumu izlabot uzreiz - nesabojājot citas pārējās sakrāsotās daļas un netērējot laiku un līdzekļus. Misēkļa gadījumā var pieliet tam pašam krāsojamajam šķidrumam papildus krāsu, lai tā kļūst košāka, var pieliet citu krāsu, iegūstot ko tumšāku vai citu nokrāsu, citas krāsas piesitienu utml. Var nokrāsot neizdevušās šķeteres mazu galiņu citā krāsā/tonī, iegūstot efektu, kas sākumā licies kā defekts!
Krāsai, kuru izmantoju, kā kodinātāju parasti pievienoju sāli un etiķi. Protams, jāskatās krāsas instrukcija!

Man košākas krāsas izdodas, ja krāso 100% vilnas dziju.
Krāsošanai kamolos ir īpaša lieta - uz kamila iekšpusi tonis nav tik izteikts. Bildē redzms kā sedziņas augšdaļa pamazām paŗiet no košas sarkanas uz oranžu krāsu.


Šeit krāsots kamolā tumšā krāsas tonī. Ar šādu dziju veidojot izstrādājumu no vidus, var panākt interesantu efektu.


Vilnas dzija, kam klāt ir sintētisks piejaukums 80/20 vai 65/35%, krāsu tik labi nepieņem. Esmu mēģinājusi krāsot šo dziju ar vilnas dzijai paredzētu krāsu un arī sintētisko (mazākā temperatūrā krāsojama) - tad vairumā gadījumu košu toni nepaņem viena vai otra šķiedra. Krāsu toņi ir maigi.

Te bilžu krājumā atradu nedaudz krāsošanas procesa bildes!!!
Tapa 4daļīga sega draudzenei no 80% vilnas dzijas. Par šo segu biju piemirsusi, varbūt tāpēc, ka viņu tā arī neesmu redzējusi, jo draudzene dzīvo ļoooti tālu. Bet esot ļoti silta!
Šai ir ļoti košas krāsas, neskatoties, ka vilna nav 100%. Par vilnas sastāvu gan reizēm šaubos un krāsojot tas labi redzams, ka uz papīra nereti ir rakstīts kas cits kā patiesībā.
Tā kā segu bija plānots veidot no daļām, lai tās adot, veidotu līdzīgu krāsu izkārtojumu, sākumā atzīmēju vietas - kur apmēram notiks krāsu pāreja. Tad krāsoju. Ja atceros pareizi, tad šo sākotnēji mērcu krāsas šķīdumā, kas vājāks un neturēju ilgi, pakāpeniski katrai pārejai pievienojot vairāk koncentrāta un paturot ilgāk, bet īsāku šķeteres posmu. Kā redzams, adījuma raksts tomēr katram gabalam atšķiras - vienam tas izkārtojies īpaši smalki, kādam palielos laukumos.

Krāsoju arī gatavos adījumus. Tāpat kā dzijai, gatavajam adījumam var izmantot batikošanas tehniku vai vājāku-stiprāku krāsas koncentrātu.


Gatava adījuma krāsošana, nosienot vajadzīgās vietas. Reiz noadīju sedziņu, tad nosietu krāsoju un gatavu sapucēju ar miniatūrām puķītēm!

Vēl viena gatavā adījuma krāsošana. Šajā reizē sega krāsota no vidus, gali krāsoti lielākā krāsas koncentrātā. Nenoteiktās pārejas īpaši izceltas, nošujot ar košu pavedienu un dekorētas ar tamborētiem ziediem.


Pašai ir ļoti liela vēlēšanās ko nokrāsot un padarboties, jo katra krāsošana ir neatkārtojama! Krāsas man ir - tomēr zinu, ka šī dzija tik ātri netiks likta lietā, jo mazliet vēl ir iepriekš sakrāsotā. Tikšu galā ar to, nobriedīšu jaunam eksperimentam un tad jau!

Lai veicas, ja esat nolēmuši krāsot! Neizdošanās šajā procesā izpaliek - var sanākt tikai kas neatkārtojams- ja vien esat tam gatavi!

2 komentāri:

  1. Paldies par ierakstu, ļoti rosinošs. Vēl noderētu ieraksts par to, kur un kādas krāsas Tu pērc.

    AtbildētDzēst
  2. paldies par rakstu, iedrošināja mani arī iemēģināt, jo man ļoti jo ļoti patīk tās krāsu pārejas, un ja vēl pats tādas var dabūt, mmmm.... paldies ;)

    AtbildētDzēst