sestdiena, 2010. gada 2. oktobris

Sintepona meklējumos

Rotaļlietām, kā arī daudzām mājas lietām - segām, spilveniem, pidžamas ķeselītēm un vēl šur tur ir vajadzīgs pildījums. Tekstilmozaīkas cienītāji to sauc arī par vatējumu.
Manuprāt, tas ir visai mītisks materiāls vairāku iemeslu dēļ.
Pirmkārt - tas ir nosaukums - sintepons, sintipons, sintapons. Kā materiāls tas tiek apzīmēts kā 100% poliesters, bet, ja tu, cilvēk, neko par to nezini, tad iedomāties var nez ko!!! Arī audumu veikalos nez cik audumiem ir "birka" ar šādu uzrakstu.
Un tad sarežģītākais - biezums, struktūra. Sinteponi mēdz būt biezi un plāni, mīksti un cieti, viendabīgi vai slāņaini, slideni un neslīdoši, spīdīgi un pavisam nespodri, pēc nokrāsas pelēki līdz pat caurspīdīgam, arī savelti mazos bumbulīšos.
Patreiz man mājās ir vairāki veidi - lielākā daļa gan palikusi no senākiem pirkumiem, kad meklēju īsto gan pielietojuma, gan cenas ziņā. Sintepons bieži atrodams audumu veiklaos, tomēr katrā veikaliņā gan to neatradīsiet.


Ilgāku laiku izmantoju sintepona atgriezumus -


laikam jau šis ir lētākais pieejamais - var atrast Abakhan veikalos, bet neregulāri. Tas bija viens no iemesliem kādēļ meklēju citus variantus, jo manām vajadzībām pildījumam uz vietas jābūt vienmēr. Otrs iemesls - tā kā tie ir atgriezumi, tad bieži ir sazīmēti (pēc piegrieztņu vajadzībām), kas nav labi, ja izstrādājumu plāno mazgāt - flomasterveidīgais zīmējums ūdenī šķīst un atstāj pleķus . Tāpat šie atgriezumi reti ir lielos gabalos - tās var būt mazas sloksnītes un tad jāpatērē papildus laiks pildīšanai. Vēl kāda lieta - maisā ir papildus piemaisījumi, kas nav sintepons - dažādu biezumu, struktūru audumi, kas nekur citur nav izmantojami. Tieši uz sintepona gabaliem klāt var būt tāds kā līmaudums, kuru parasti plēšu nost.


Šajā pat veikalā atrodams mīksts, plānāks vai biezāks (1,5 m plats) sintepons, -


šo vajadzības gadījumā viegli saplūkāt. Nopērkams metros.

Cits metros pērkams ciets sintepons -


atrodams, piemēram, Buļļu bāzē. Tur atrodami vairāki biezumi, platums gan tikai 1 m, turklāt visi pieejamie ir stingri, cieti pēc struktūras - rotaļlietās grūti iepildīt. Saplūkāt, protams, var, bet man nepatika. Vislabāk izmantot segām utml.


Atgriezumos dažreiz atrodams vēl kāds cits stingrais, cietais sintepons -


tas ir blīvāks un sadalāms pa plānākiem vai biezākiem slāņiem.Vēl ir bumbiņsintepons -


tas ir mīksts un slidens, bet rotaļlietām viņu izbrāķēju - mazos caurumiņos (kā leļļu rokas, kājas, austiņas) grūti iepildīt - tas slīd un neturas piciņā. Manuprāt, ideāls spilvenos tieši slidenuma dēļ - tas "staigā" - spilventiņu var uzbužināt.

Šobrīd izmantoju kilogramos nopērkamu sinteponu, kas ir lielos pikučos, tādā viendabīgā masā -


- lielākos daudzumos nopērkamus neausto audumu fabrikā A&A, kas atrodas Āgenskalnā. Šeit ir vairāki sintepona varianti - lieli ruļļi metros, uz svara ir gan slidenie, gan neslīdošie, arī bumbiņās (100% poliesters vai 75% vilna/25% poliesters). Kaut esmu pirkusi jau vairākas reizes, vienmēr ir jātausta, jo tie tiešām ir atšķirīgi.
Es noteikti nesūtītu kādu nopirkt manā vietā - varbūt man īpaša tauste vai prasības, bet tā nu tas ir!

*Uz doto brīdi, 2012.g. jūnijā, sintepona cena ir augusi par dažiem desmitiem santīmu - maksā 2,68/kg. Kā minēja firmā - jauns, vēl kvalitatīvāks materiāls no Japānas - viegls, slidenāks, atsperīgāks. Izmēģināju: rotaļlietām grūtāk iepildīt mazās detaļas, jo ļoti slidens, (labāk, ja izmanto pildīšanas instrumentu ar šķeltu galu), turpretī ideāls spilveniem - atsperīgs, pufīgs, neplok un neblīvējas pikučos.

Tādi ir mani sintepona meklējumi un atradumi!

5 komentāri:

 1. Sintija, sintapons tiešām ir smalka lieta. Vienreiz nedabūju savu iecienīto plāno sintaponu, uztaisīju Lieldienu zaķeni, piepildītu ar biezo sintaponu un viena asprātīga draudzene teica: ''Labs jau tas zaķis, bet tikai tas celulīts uz kājām... '' :D jo ar biezo sanāca tādi kā kunkulīši :) :)
  Paldies par informāciju!

  AtbildētDzēst
 2. Tas labs joks! :) Bet tiešām - zem šī nosaukuma var slēpties daudz kas...

  AtbildētDzēst
 3. paldies par informāciju - jauki, ka ir kāds, kas no praktiskā viedokļa savāc šādu apkopojumu (veikalā jau iestāstīs Dieva zīmes :))

  Gribu papildināt arī ar to, ko es esmu uzzinājusi par šo materiālu:
  Vienā no tekstilmozaīkas meistarklasēm izskaidroja, ka veikalos "sinteponi" jeb vatelīni esot ļoti nekvalitatīvi un ka tādus segās nevajagot likt - tie tiekot glabāti noliktavās nepiemērotos apstākļos un tāpēc līdz pārdošanas brīdim jau samaitāti...
  Ieteica bāzi Maskavas ielā 93 "Lora" (pati vēl neesmu tur bijusi, nezinu neko sīkāk), darba laiks līdz 17.00 - tur esot ļoti kvalitatīvi materiāli, t.sk., vatelīns.
  Tas nu tāds papildinājums augstākminētajam :)

  AtbildētDzēst
 4. Esmu bijusi tajā "bāzē". Tur ir interesanta pārdošanas sistēma, nemaz nezinu vai te var stāstīt... bet noteikti zinu, ka vismaz bumbiņsintepons nāk no manis pieminētās fabrikas A&A, bet maksā ievērojami dārgāk - turklāt cenām ir variācijas. Ceru, ka saprotat! :)

  AtbildētDzēst
 5. Jā, man arī tā vieta liekas vislabākā pirkšanai

  AtbildētDzēst