sestdiena, 2010. gada 2. janvāris

Par segām...

Šeit pastāstīšu sīkāk par manis radītajām segām - materiālu un krāsām, kā arī nelielu informāciju, kura var noderēt, izvēloties sedziņu mazulim.


Materiāls

Segas pārsvarā adu no Latvijā ražotas vilnas dzijas un pusvilnas (65/35 %) dzijas.

Man tuvāki ir dabiskie materiāli – vilna, kokvilna, koks. Dabisko materiālu izvēles pamatā ir vairākas lietas. Viena no tām ir pārliecība par to, lai manis radītās lietas pēc iespējas mazāk kaitētu dabai pēc to izmantošanas – kad tās būs nolietotas vai apnikušas un īpašnieks vēlēsies no tām atbrīvoties. Tā ir realitāte. Lai cik ļoti mēs mīlētu, taupītu un saudzīgi izmantotu kādu savu mantu, kādreiz tā kļūs veca - tāpat kā mēs paši... Otra svarīga lieta ir enerģija un siltums, ko izstaro dabisks materiāls. Siltums domāts gan tiešā, fiziskā nozīmē, gan tāds netverams siltums, kuru sedziņai dod tās radītājs, gan tas, kurš konkrētajā segā ir saskatījis ko īpašu – dēļ kā vēlas to lietot vai dāvināt sev tuvam cilvēkam. Trešā lieta ir materiāla cena – tā ir zemāka kā sintētiskiem materiāliem. Galarezultātā arī segas cena, kuras izgatavošanā ieguldīts roku darbs, ir pieejamāka.

Izplatītākais jautājums par vilnas dziju – vai no tās adītā sega ”kož”? Ir cilvēki, kuru āda ir jutīga un tai tīras vilnas dzija (Latvijas klimatā augušu aitu vilna esot asāka par citām) nav patīkama, dažiem var būt arī nopietnākas alerģiskas izpausmes. Šaubu gadījumā iesaku atcerēties savas vilnas dzijas zeķītes. Sedziņas no puvilnas dzijas ir mīkstākas, taču īpaši jutīgi cilvēki arī šajā materiālā sajutīs vilnu. Šīs sedziņas pievienotā akrila dēļ ir vieglākas, taču vieglā vērpuma un materiāla īpašību dēļ no tām biežāk atdalās pūciņas.

Ir bijuši gadījumi kad mammas gaidāmajam bērniņam izvēlas tīras vilnas sedziņu, kaut jau ģimenē esošam bērnam tā nepatīk, „kož”. Izvēli mamma pamato kā kompromisu starp dabisko materiālu, segas oriģinalitāti un tās cenu, atzīstot, ka no īpašas dzijas, kas nebūtu alerģiska, sedziņa būtu pārāk dārga un bez īpašā rakstura, vienreizīguma. Izvēle ir mammas ziņā un jebkurā gadījumā to nevar nosodīt.


Krāsas

Lielākoties adu svītrainās sedziņas – process nav sarežģīts, tomēr katra noadītā svītra veido ikvienas segas neatkārtojamu raksturu. Izmantojot vienādas krāsas, bet kaut nedaudz pamainot svītrojumu, krāsu izkārtojumu, varam iegūt neskaitāmi daudz īpašo segu.

Esmu radījusi ļoti daudz segu, kuras ir tradicionālās puiku un meiteņu krāsās – zilas un sarkanas. Piemēram, zilās segas tiek veidotas gan platās, gan šaurās svītrās, vairāk vai mazāk izmantojot balto krāsu, vairāk tumšus vai gaišus zilos toņus, arī raibi krāsotās, batikotās dzijas. Variējot, pievienoju arī pa kādai kontrastējošas krāsas svītrai. Jā, gadās arī kļūdaini adījumi – kad kāda krāsa dominē un nomāc visu kopējo kompozīciju.

Iegādājos gan jau krāsotu dziju, gan krāsoju to pati. Iegādājoties dziju pie dažādiem pārdevējiem, iespējams iegūt daudz dažādu krāsu toņu, kas ļauj dažādi tos kombinēt veidojot gatavu darbu.

Krāsošanai izmantotas pārsvarā sintētikās krāsvielas, kas nedaudz bojā dabisko materiālu, bet – iegūstam daudzveidīgus, košus toņus, kādus ar dabiskām krāsvielām nespētu iegūt.

Izmantojot dažādus paņēmienus, regulāri dziju krāsoju pati. Krāsojumu izvēlos pēc vajadzības vai iedvesmas brīžos. Krāsu salikumi rodas gan pēc novērojumiem dabā, gan sev apkārt esošās lietās, gan pilnīgi nejauši saskatot kādu interesantu kombināciju, vai izberot milzum daudz krāsainu kamolu un tad meklējot krāsu kombinācijas.

No pašas krāsotajām dzijām bieži vien adu raibas sedziņas - tās ir dažādu krāsu lāsumainas (melanžētas).


Segas izvēle

Tiem, kuri vēlas vilnas dzijas sedziņu, bet meklē papildus informāciju.

Izvēloties sedziņu, manuprāt, noderīgi zināt sekojošo:

- kā sedziņa tiks lietota - ikdienā pārsegt gultiņu vai varbūt dodoties ārā ar ratiem vai līdzi ņemšanai auto. Varbūt tā kalpos par gultiņas pārklāju vai bērnistabas interjeram pieskaņotu aksesuāru.

- lietošanas ilgums - lielāka sedziņa kalpo ilgāk no praktiskā viedokļa - bērniņš aug ātri, lielāka sedziņa būs noderīga ilgāku laiku. Segu, kuras izmērs ir 90*130 cm var lietot bērns pat četru gadu vecumā un vēlāk - apsedzot kājiņas vai ietīties tajā, lasīdams grāmatiņu, skatoties multfilmu. Dažkārt sedziņa mēdz kļūt par mīļu mantu.

- krāsa - tā visbiežāk atbilst mammas vai dāvinātāja gaumei :) Sedziņas krāsu var izvēlēties dažādu iemeslu dēļ - tradicionāli - puikam zila krāsa, meitenei sarkana/rozā, pieskaņot ratu, autosēdeklīša, gultasveļas krāsai vai istabas interjeram. Paļauties uz mirkļa patiku kādam krāsu salikumam. Krāsu dažādību var aplūkot bildēs - pat vienas krāsas dažādu toņu segas var krasi atšķirties.

- no praktiskā viedokļa – vilna atgrūž mitrumu un netīrumus, tomēr, intensīvi lietojot, gaišākai sedziņai vajadzēs biežāku mazgāšanu. Mazgāšana - ar vilnai paredzētiem līdzekļiem, var mazgāt un izgriezt veļas mašīnā vilnai paredzētajā režīmā. Žāvēšana – mitru uzlikt uz dvieļa vai palaga, sarullēt, šādā viedā satītu var sarullēt „gliemezītī” un saspiest – materiāls, uz kura uzklāta sega, uzsūks lielāko daļu liekā mitruma. Tad var žāvēt izklātu uz plakanas virsmas.

Vecmāmiņas padoms – mazgājot ar rokām var izmantot šampūnu, kuru lietojat savam bērnam. :)

1 komentārs:

  1. Burvīgas sedziņas! Paldies, ka padalījies ar saviem segu tapšanas noslēpumiem!

    AtbildētDzēst